تابلو برق کنترل موتور MCC

تابلوهای کنترل موتور Motor Control Center

کاربرد تابلو برق موتورخانه در صنایع و تاسیسات الکتریکی، موتورخانه ها، کارگاههای تولیدی، خطوط تولید مواد، ایستگاه پمپاژ آب، صنایع تولید و انتقال مایعات، صنایع نفت، گاز و پتروشیمی استفاده میشوند.

برای حفاظت موتورهای الکتریکی در برابر اتصال کوتاه، اضافه بار، جابجایی فاز یا عدم تثبیت ولتاژ از تابلو برق موتورخانه استفاده میشود.

تابلو برق موتورخانه

از جمله تجهیزات حفاظتی و کنترلی میتوان به کلید حرارتی، کلید مینیاتوری، بیمتال، کنترل بار، کنترل فاز، کنترل ولتاژ و کنتاکتور اشاره کرد.

در تابلو برق موتورخانه کنترل موتورهای الکتریکی به صورت دستی ( از روی درب تابلوبرق ) و اتوماتیک ( بیرون از تابلوبرق یا توسط تجهیزات کنترلی داخل تابلوبرق ) انجام میشود، که انتخاب نحوه کنترل الکتروموتورها با توجه به کاربری آن انتخاب میشود.
برای مثال در تابلوبرق موتورخانه استخر و جکوزی برای کنترل موتور الکتریکی مربوط به تصفیه آب استخر یا تصفیه آب جکوزی، از تایمرهای ذخیره دار استفاده میشود تا بتوان موتور مذکور را به صورت اتومات در طول روز یا هفته یا حتی ماه روشن یا خاموش کرد.
یا برای کنترل موتور الکتریکی مربوط به جت جکوزی، از تایمر دقیقه استفاده میشود تا موتور بعد از روشن کردن توسط مصرف کننده و استفاده در زمان مورد نظر به طور اتومات خاموش شود.
یا در تابلو برق استخر برای کنترل روشنایی های مربوط به محوطه استخر از ریموت کنترل با بردهای کوتاه، متوسط یا بلند استفاده میشود.
و یا در تابلو برق سونا برای کنترل دمای اتاقک سونا، از ترموستات و کنترلر استفاده میشود تا با توجه به دمای تنظیم شده توسط مصرف کننده به صورت اتوماتیک روشن و خاموش شده و اتاق سونا را در دمای دلخواه نگه دارد.

 تابلو برق موتورخانه

ممكن است برای طراحی تابلو برق موتورخانه، فناوری و یا تجهیزات به روز تر نیز به کار گرفته شود و آن تجهیزات، همان عملکرد قبلی را با كیفیت برابر یا بهتر داشته باشد، که این موارد باید مورد توجه کارفرمایان محترم قرار گیرد.

به دلایل گوناگونی میتوان از تابلو برق موتورخانه با تجهیزات به روز تر استفاده کرد که در زیر مختصر به آن میپردازیم:

ـ حفاظت بهتر از تجهیزات برقی

ـ بهینه سازی در ساخت و كاربرد تابلو برق

ـ صرفه جویی در هزینه ها و ...

راه اندازی نرم موتورهای الكتریكی نمونه ای از به کارگیری تجهیزات به روز در تابلو برق موتورخانه می باشد.

یکی از كاربردهای اینورتر یا درایو در تابلو برق موتورخانه، میتوان استفاده از آن به جای مدار راه اندازی موتورهای الکتریکی به روش ستاره مثلث، یا مدار راه اندازی موتورهای الکتریکی به روش چپگرد راستگرد اشاره کرد.

تابلو برق موتورخانه

در تابلوبرق موتورخانه، درایوها یا اینورترها می توانند هم زمان به جای قطعاتی مانند کنتاکتور، کلید حرارتی و بیمتال، تایمر و کنترل فاز قرار بگیرند و همچنین دور موتورهای الكتریكی را کنترل نمایند.

روش راه اندازی موتورهای الکتریکی به روش ستاره مثلث، برای كنترل جریان راه اندازی مورد استفاده قرار می گیرد. برای کنترل و كاهش جریان راه اندازی، میتوان با استفاده از اینورتر سرعت موتورهای الكتریكی را كنترل و به دنبال آن جریان اولیه موتورهای الكتریكی را در لحظه راه اندازی كاهش داد. با این جایگزینی در تابلو برق موتورخانه، مدار ستاره مثلث کنتاکتوری تغییر كرده و قطعاتی مانند کنتاکتورها، رله های اضافه بار و تایمرها و نظایر آنها حذف می شوند.

همچنین صرفه جویی در مصرف سیم را به همراه خواهد داشت.

از جمله موارد دیگری که میتوان در مورد به روز کردن تجهیزات تابلو برق موتورخانه اشاره کرد استفاده از پنجره آلارم به جای چراغ سیگنال یا همان لامپ سیگنال میباشد.

 تابلو برق موتورخانه

روی درب تابلو برق موتورخانه میبایست از تعداد زیادی چراغ سیگنال یا همان لامپ سیگنال برای نمایش عملکرد خطوط داخل تابلو استفاده کرد که این امر باعث شلوغ شدن درب تابلوبرق و گاهی اوقات سردرگمی اپراتور یا کاربر تابلو برق موتورخانه میشود. برای سهولت و بالا بردن کیفیت تابلو برق موتورخانه پیشنهاد میشود از پنجره آلارم استفاده کرد. این تجهیز قابلیت نمایش عملکرد تمام خطوط را در یک پنل امکان پذیر میکند، از جمله قابلیت دیگر پنجره آلارم امکان حکاکی به صورت فارسی و لاتین را روی هر پنجره را دارد.


گروه مهندسی رعد کنترل قدرت با توجه به ماهیت پروژه و اخذ اطلاعات فنی مربوط به تاسیسات الکتریکی از کارفرما یا نماینده قانونی وی، اقدام به طراحی و تولید تابلو برق موتورخانه میکند.


جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان ما در تماس باشید.

ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :